BOBIČASTO VOĆE – Prava superhrana??
Istraživači su otkrili da neke ptice, koje inače jedu samo insekte, prije seobe na jug radikalno mjenjaju svoju ishranu orijentišući se uglavnom na bobičavo voće, puno antioksidanasa. Da li je ovo dobra lekcija o ishrani – i za ljude?
Kada je ornitolog Skot Mek Viljems počeo da proučava ptice prilikom njihove usputne stanice, gdje se odmaraju tokom seobe na jug, koja se nalazi na ostrvu Blok Ajlend, bio je iznenađen sljedećom činjenicom: većina ptica selica jela je bobičavo voće, čak i ako se radi o pticama koje se obično tokom čitave godine hrane insektima ili sjemenkama.
Ovaj fenomen je tim upečatljiviji što ptice, čiji su kljunovi evolucijski specijalizovani za ishranu insektima, kao što su laste, drozdovi i crnoglavke, iznenada umjesto insekata počinju da jedu bobice!
Posmatranje ptica je pokazalo da jedna ptica može da dnevno pojede količinu bobica koja triput premaša njenu težinu – što bi otprilike bilo kao da čovek pojede 150 kg hrane…. Ornitolog Dejvid Bonter kaže da tako ugojene ptice izgledaju nezgrapno i smješno i da su istraživači u početku pretpostavili da ptice naprosto pokušavaju da pojedu što je više kalorija moguće pre seobe i da se okreću bobicama jer insekata nema dovoljno. Ali ubrzo su uvidjeli da to nije objašnjenje.
Ne kalorije, već antioksidansi
Ubrzo su istraživači otkrili da mnoge ptice selice biraju što je moguće življe obojeno voće i bobice – upravo ono za koje je poznato da ima puno raznih antioksidanasa. To je ukazalo da selice baš namjerno traže voće bogato antioksidantima. Istraživači Univerziteta Rod Ajlend, koji su na sebe preuzeli da prouče ovaj fenomen, smatraju da je prilično jasno da ovakvo ponašanje ptica ukazuje da one namjerno biraju pigmentirano voće baš zato što je izuzetno bogato antioksidansima. Ornitolozima je, zapravo, već duže vreme bilo poznato da ptice prelaze na ishranu bobičavim voćem i obojenim voćem u jesen. Ali, tom fenomenu nije pridavan neki poseban značaj, sve dok istraživači nisu shvatili da se zapravo radi o potrazi za izvorom antioksidanasa u hrani.
Borci protiv stresa
Pri svakom fizičkom naporu, kao i pri psihičkom stresu, ljudi doživljavaju oksidativni stres, a to važi i za ptice. Biohemičar dri sci. Navindra Siram sa Rod Ajlend Univerziteta, koji je jedan od inicijatora ovog istraživanja o pticama, kaže da je već poznata činjenica da ishrana bogata antioksidantima, kao što su oni u voću i povrću, godi zdravlju jer neutrališe slobodne radikale, koji nagrizaju organizam. “Kao hemičar, mislim da je fascinantna činjenica što sada znamo da i ptice selice tragaju za hranom koja je bogata antioksidansima”, prokomentarisao je dr Siram.
Instinkt zna šta valja
Naučnici s Rod Aljend univerziteta smatraju da ptice instinktivno znaju da je obojeno voće veoma bogato antioksidansima. Ipak, iznenađenje je i za njih bilo u kolikoj mjeri je ovakva ishrana važna pticama selicama: naime, da se čitave jeseni hrane gotovo samo bobicama kako bi stvorili rezerve da prebrode stres i upalne procese (naročito u mišićima) koji se odvijaju tokom dugih isrcpljujućih letova prilikom seobe na jug. I još jedna interesantna stvar: dr Siram i Mek Viljems veruju da su ptice i bobice vjerovatno zajednički evoluirale, pošto su ptce selektivno jele bobice koje sadrže najviše antikosidanasa, pa su zato i doprinele njihovom širenju, raznoseći njihove sjemenke po širokim prostranstvima putem izmeta.
Čemu nas uče ptice
Šta bismo mi mogli možemo da naučimo iz prehrambenih navika ptica selica? Pa, svakako da je priča o tome kako treba jesti više voća i povrća (naročito jarko obojenog, u koje spada i bobičavovoće kao što su borovnice, ribizle i sl) nije teorija, nego sušta praksa. I ptice koje nisu vegetarijanci prelaze na takvu ishranu da bi mogle da podnesu ekstremne fizičke napore
http://www.prirodnilijek.com
Primjedbe
Objavi komentar